צמחים

 

הפרקטיקה של צמחי המרפא
 

כבר משחר ההיסטוריה הבינו הסינים את כוח הריפוי העצום הטמון בצמחי המרפא.
 

הם עשו זאת מתוך הבנת הקשר הישיר שבין אדם לטבע. הם היו מתבוננים בטבע ושואלים את עצמם כיצד הוא פועל? כיצד פועל גוף האדם? האם הגוף מושפע מהשינויים המתרחשים בחוץ? האם הוא תלוי בעונות השנה? כיצד אנחנו יכולים להשתמש במה שהטבע נתן לנו לצורכי ריפוי, תחזוק והחלמה?
 

הם, לעומת המערב, לא חקרו את השפעת הצמחים במעבדה, לא בודדו את החומר הפעיל בצמח ולא ערכו ניסויים בבעלי חיים. הם ערכו ניסויים על עצמם. שיטת ניסוי וטעייה.
 

לא ניתן לדעת בוודאות כמה נפגעו או איבדו את חייהם בדרך ניסויית זו אבל אנחנו יכולים רק לשער שמספר המטופלים והרופאים כאחד הגיע למיליונים. ללא ידע מוקדם בכימיה, הם הגיעו למסקנות כיצד כל צמח משפיע על הגוף, על איזה איבר או איברים פנימיים יש לו השפעה מרבית, באילו מחלות הוא יכול לטפל ובאילו מינונים הוא הופך רעיל. מאוחר יותר הם הרחיבו את המחקרים לבניית פורמולות לטיפול במגוון בעיות ופתולוגיות תוך שילובים שונים של צמחים. כעת הפורמולות הסיניות הקלאסיות הן מרשמים יקרי ערך ובעלי ניסיון מצטבר של אלפי שנים לטיפול במגוון תחלואים.
 

כיום צמחי המרפא בסין הם שיטת הריפוי הפופולריות והרווחת ביותר.
 

חישבו על זה כך; כאשר אתם מקבלים מרשם תרופתי מהרופא אתם יורדים לבית מרקחת ורוכשים תרופה. בסין הדבר דומה ביותר רק שבמקום תרופה הם רוכשים שקית עם צמחים.
 

בתי המרקחת בסין מכילים מגירות, מגירות, עמוסות בלמעלה מ 3000 מינים שונים של צמחים. צמחי המרפא כוללים פירות מיובשים, קליפות של פירות ועצים, שורשים, עלים וחיות שונות דוגמת תולעי משי, עקרבים והרשימה עוד ארוכה. את הצמחים מקטלגים על פי תפקודם, טעמם, הטמפרטורה שלהם וצורת הכנתם. את הצמחים אפשר ליטול בדרכים שונות; ישנם צמחים מיובשים המבושלים במים רותחים ולאחר מכן מסוננים, ישנם צמחים העוברים מיצוי באלכוהול, ישנם כאלה הניתנים כאבקה וישנם צמחים העטופים בשורש הליקריץ (שוש). למביט מהצד זו חוויה משכרת ומרתקת.
גם הפגישה עם הרופא הסיני היא חוויה בלתי רגילה ובתי החולים פועלים כמרקחה.


בבית החולים בעיר הנגז'ו במזרח סין, למשל ישנן כשנים-עשר מחלקות שונות. בכל מחלקה עובדים כעשרה רופאים כשכל אחד מהרופאים פוגש בממוצע 60 מטופלים ביום. תעשו את החשבון (או: החשבון הוא פשוט). המטופלים כולם נכנסים לחדר הרופא יחדיו והבא בתור מתיישב מול שולחנו של הרופא על כיסא עץ ולעיניי כל יושבי החדר (לרבות הסטודנטים ושאר המטופלים) שופך את צרותיו. לאחר מכן מתבונן הרופא בלשון המטופל, לוקח דופק, שואל שאלות ולבסוף רושם מרשם לצמחים. וכך עם המרשם יורד המטופל אל בית המרקחת ורוכש עבור עצמו את הפורמולה. כל מטופל מקבל לידיו שקיות קטנות שהוכנו במיוחד בשבילו, כשכל שקית מורכבת מ 5-15 צמחים, כל צמח במשקל 12-20 גרם. את הצמחים הוא מבשל ושותה את הנוזל במשך 7 ימים.
 

צריך להבין שהצמחים לרוב אינם ניתנים כבודדים. לצמחים בודדים יש פחות השפעה מרפאה מאשר בשילוב עם צמחים נוספים. ברוב המכריע של המקרים, פורמולה מורכבת מ 5-15 צמחים, ולעיתים אפילו יותר. מעטות הפעמים שניתן פורמולה מצמח אחד או שניים. אך גם צמחים מתפקדים שונה כשהם באים במגע עם צמחים אחרים ולעיתים תפקידם בפורמולה משתנה מהקצה לקצה. כך לדוגמה, צמח הנקרא פוריה סינית, ואחראי על חיזוק אנרגיית הטחול, בשילוב עם צמח האסטרגולוס יחזקו את הטחול ויטפלו בעייפות, חולשה ותשישות כרונית. אותו צמח פוריה, עושה עבודה שונה לחלוטין כאשר הוא בא במגע עם צמח האליסמה . שילוב של שני צמחים אלו עוזר לשתן, כאשר רוצים להוציא החוצה רעלים ולחזק את הכליות.
 

ברפואה המערבית נבחנים סימפטומי המחלה ותלונות החולה ולפי הופעתם נוטל המטופל תרופות. ניקח לדוגמה כאבי ראש. אין זה משנה מאיזו סיבה הם נגרמים, התרופה היא אותה תרופה – אקמול. פעולתו מהירה ויעילה. כי כך זה במערב. הכול מהיר, הכול תזזיתי וכולם רוצים פתרונות כאן ועכשיו. לכן התרופות יעילות לזמן פעולה קצר, אך אליה וקוץ בה - הסימפטום יכול לחזור ולהופיע כי לא טיפלנו בשורש הבעיה. מעבר לכך, לחומרים הפעילים ישנה השפעה ישירה על הכבד והכליות מה שיכול מאוחר יותר לגרום לתופעות לוואי לא רצויות. לא כך ברפואה הסינית. אם דיברנו קודם על כאבי ראש, המטפל הסיני בודק מדוע הם הופיעו, כי החשיבות היא במקור הבעיה ולא בסימפטום הכאב עצמו. ברפואה הסינית ישנם לפחות ארבעה סוגים שונים של כאבי ראש, שרק אחד מהם הוא כאבי ראש בעקבות שרירי צוואר תפוסים. הטיפול אינו יכול להיות תואם לכולם ולכן ניתנת הפורמולה באופן ייחודי ופרטני לכל מטופל. מכאן שהטיפול הוא לא רק אישי אלא גם עוקר את שורש הכאבים, ובעזרת הצמחים אנחנו דואגים שהם לא יישנו. לכל מטופל, גם עם אותה המחלה, יש אבחנה אחרת ומכאן שהטיפול הוא שונה.
 

כפי שאתם רואים, הרפואה הצמחית היא עולם עצום ועשיר של ידע וניסיון, שנרכש בעמל רב לאורך אלפי שנים. כל מחלה, כל סימפטום וכל תלונה יכולים לקבל מענה. הפיתרון הוא יעיל ונשאר לאורך זמן ארוך.
ולסיום, אנקדוטה:
בבית החולים בהנגז'ו, היה יושב מנהל המחלקה הפנימית ורושם פורמולות צמחים למטופלים. הוא לא בחן סימפטומים ולא נתן לפי סינדרומים. לכאורה הוא היה רושם צמחים בלי קשר למחלה. בתחילה לא הבנתי מה הוא עושה וכאשר שאלתי אותו לבסוף הוא השיב: "לפעמים צריך לדעת לקרוא את אופי האדם. אין זה חשוב מהם הסימפטומים ועל מה הוא מתלונן. צריך להתבונן במטופל, לאבחן את אופיו ואת מראהו החיצוני ולפי זה לתת מרשם". כך הוא היה עושה את אבחנותיו. כי ככה זה בסין: רופא טוב עורך תשאול. רופא טוב מאד לוקח דופק. 
רופא מצוין רק מתבונן.