רגולציה, הגדרה והסדרת מקצוע הרפואה הסינית בישראל -יוני 2017   

מטפלים יקרים,

בשנים האחרונות מתעוררת וגדלה המודעות הציבורית לתחום הרפואה הסינית.  הלשכה לרפואה סינית בישראל (להלן: "הלשכה") מעורה בשיח החברתי העולה ודואגת לטיפוח וקידום המטפלים בדרך של הוזלת מחירים בקרב נותני שירות שונים, קיום הרצאות, ימי עיון, סדנאות וקורסים במחירים מוזלים. כמו כן, הלשכה מקדמת פעילות התנדבותית למען הקהילה.

זו השנה השנייה להיווסדה של הלשכה ולשמחתנו כמעט בכל יום מצטרפים אלינו חברים חדשים מתוך הבנה שיש מי שעושה למענכם.

אנו ממשיכים לקדם גם את המטרה השנייה לשמה אנחנו כאן והיא העלאת מודעות הציבור לתחום הנפלא בו אנו עוסקים וזאת באמצעות פרוייקטים שונים בבתי ספר, במעונות לנשים מוכות ואף בהנהגת 'יום הרפואה הסינית' שהובלנו בשנה שעברה בניצוחו של חברנו תום פאינן, בשיתוף עם האגודה  ו- ICCM .

בשנה הנוכחית, 2017, היוותה הלשכה את חוד החנית בקיומו של יום זה אשר הוביל לחשיפה תקשורתית נרחבת שנתמכה באהדה רבה על התרומה לקהילה. הקמנו קבוצות לימוד אזוריות במחירים מסובסדים ביותר;

אנו תומכים במטפל הצעיר והוותיק בפרויקט "צפייה קלינית" וניהול קליניקה (ללא עלות);

מוציאים לאור אחת לרבעון עיתון מקצועי עשיר במאמרים וגם נותנים לכם "במה" באמצעותו;

ואלה רק חלק מהדברים המתקיימים בהווה, כאשר חברי הועדות של הלשכה ממשיכים לעבוד במרץ על פרויקטים מדהימים נוספים והכל למענכם מטפלים יקרים.

 

אחד הנושאים שאנו בוחנים (מיום היווסדה של הלשכה) הוא תהליך החקיקה והסדרת המקצוע, תוך היוועצות משפטית מתמדת.

אנו, מכבדים כל מטפל / גוף ששם לו למטרה לקדם את תחום הרפואה הסינית בישראל. אך לצערנו, עוברות שמועות שאינן תואמות את המציאות כהווייתה, שמועות אשר יוצרות מצג המטעה את קהילת המטפלים ולכן חשוב לנו לעדכן אתכם במצב הדברים דהיום:

עד היום הועלו שתי הצעות חוק, הצעת חוק העיסוק באקופונקטורה משנת 2002 אשר קודמה ע"י חבר הכנסת יורי שטרן ז"ל והצעת החוק המשדרגת את קודמתה, לעיסוק בדיקור משנת 2016 אשר מובלת על ידי חבר הכנסת איל בן ראובן.

המדובר בהצעות חוק בלבד אשר אין להן תוקף חוקי נכון לכתיבת דיוור זה.

בהצעות חוק כמו בהצעות חוק, קידום החקיקה תלוי באינטרס הציבורי והלחץ המופעל על המחוקקים.

נכון להיום, אין אינטרס ציבורי לקדם חקיקה בתחום.

יש לשים את הדעת, כי קידום הצעת החוק אמנם תסדיר את תחום הרפואה הסינית/ האלטרנטיבית שכיום נמצאת במצב פרוץ, אך יחד עם זאת גם עשויה להשית עליו גבולות ומגבלות שאולי לא ימצאו את כלל המטפלים בטוב.

בהנחה ונוסח החוק יהיה נכון למטפלים אזי הוא יגדיר גבולות חשובים מאוד לתחום שלנו ויקדם את לקיחת האחריות בעיקר בהקשר עם מטפלים אשר לא עברו את ההכשרה המתאימה ושעלולים להביא לנזק בלתי הפיך למטופלים כמו גם לפגיעה בשמו הטוב של מקצוע הטיפול האלטרנטיבי במדינת ישראל.

נכון לשנת 2017 לא קיים במדינת ישראל, גוף ו/או ארגון, מתוך קהילת המטפלים או מחוצה לה, אשר רשאי / בעל סמכות לקבוע ולהגדיר מטפל מיהו.

כאמור, תהליך החקיקה הינו תהליך מורכב. בהנחה ויחוקק חוק, הוא יסדיר בתקנות את האמצעים לאכוף אותו. תקנות, מטרתן להסדיר את הבקרה, הפיקוח והאכיפה של החוק ולשם כך יוקמו ועדות מתוקף החוק ואלה הן שיגדירו את כל התחום מחדש.

 

אנו מדגישים שוב !

 

במדינת ישראל 2017 אין 'גוף' כלשהו הקובע או שהינו בעל סמכות לקבוע או להחליט בשבילכם או להתוות מדיניות או קריטריונים לשאלת 'מיהו מטפל מוסמך'.

 

המשמעות היא -

שנכון ליוני 2017 אין במדינת ישראל לאף 'ארגון' של מטפלים ברפואה סינית את הזכות או את הבסיס המשפטי חוקי לקבוע מי רשאי לעבוד במוסדות ציבוריים כגון, קופות חולים או בתי – חולים ולקבוע תנאים מקדמיים של חברות בהתאגדות ו/או מבחן הסמכה.

חוק יסוד חופש העיסוק  קובע כי כל אזרח או תושב של המדינה זכאי לעסוק בכל עיסוק, מקצוע או משלח יד. יחד עם זאת, ברור לכולם שבכל מקום עבודה יש דרישה לתנאי סף. כיום אלה דרישות סף המהוות מעין נורמה מוסכמת בין מוסדות הלימוד לבתי חולים והקליניקות המבקשים לשמור על רמת מקצועיות מסוימת. קרי, מסלול לימודים רב שנתי ועמידה במלוא הדרישות של מוסד הלימודים.

מבחן ההסמכה הארצי מבוסס על מודל הבחינה של גוף ההסמכה הארצי בארה"ב –

אבל מי קבע שהוא באמת 'ארצי' כלומר,  'הרשמי' מטעם המדינה?
הוא לא !.... ולכן שם הבחינה מטעה.

 


לכל שאלה ,פנו אלינו

אימייל : ticocm1@gmail.com

למענכם באהבה,

דוברות הלשכה לרפואה סינית בישראל

 

*נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד