יום עיון בנושא

הפרעות אכילה

-טל בלו 

הלשכה לרפואה סינית בישראל 

יום שני 27.3.17

9.00-17.00

בית הצנחן רחוב רוקח 121, רמת גן.

יש אנשים שאוכלים סתם כי צריך, יש אנשים שבכלל שוכחים לאכול, יש כאלה שכבר בבוקר חושבים מה הם יאכלו בערב.

אצל כל בני האדם, האוכל והעיסוק בו יביעו משהו הרבה יותר עמוק ומושרש.
 

הפרעות אכילה הן שכיחות יותר במערב ושכיחות הרבה יותר בקרב נשים.

זה נתון שאי אפשר להתעלם ממנו. בחברה המערבית, בהשוואה לתרבויות המזרח, היחס לאוכל הוא מורכב. ההבדל הוא לא רק מבחינת תפיסת אידאל היופי כרזה, אלא גם מבחינת הערכים התרבותיים. ביפן אוכלים בקטן, אצלנו כפי יכולתך.
 

אבל, עוד לפני שהפרעות אכילה הן בעיה מערבית, הן בעיה אנושית. בולימיה, אנורקסיה, או השמנת יתר, כולן שכיחות יותר מאי פעם ודווקא בהפרעות מהסוג הזה, חשובה הגישה לטיפול.

 

ברפואה הסינית, הרופא הוא מטפל, החולה הוא מטופל והמחלה נחשבת לחוסר איזון. בטיפול מתנהל דו שיח מתנהל בין המטפל והמטופל וזה לא רק דו שיח על מחלות וסימפטומים, זה דו שיח שמנסה באמת להבין מי האדם שהגיע לטיפול. מה מניע אותו, מה מקדם אותו, מהי המציאות בה הוא חי, מהי מערכת היחסים שהוא מנהל עם אוכל.

 

ביום העיון נלמד על הגישה הקלינית לפסיכופתולוגיה ברפואה הסינית, הטיפול בהפרעות אכילה על שלל התסמינים הנילווים (אובדן מחזור, עצירות, נשירת שיער, פגיעה בציפורניים ובעור ועוד). 


אחד הקשיים העומדים בפני מטפל/ת ברפואה סינית הוא הקושי בלנהל את הטיפול הרגשי מילולי מול המטופל. לפיכך, חלקו השני של היום יוקדש לסדנא לימוד קלינית בנושא עזרה ראשונה רגשית וטיפול במתח, חרדה ומצבי טראומה.

 

 

 

כיצד להחזיר את הוויסות העצמי הנכון

 

עזרה ראשונה רגשית מבוססת על החוויה הסומטית – שיטה לטיפול במתח, חרדה וטראומה. בעזרת הכלים של העזרה הראשונה ניתן לשחרר מתח ולחזור לאיזון.

עיסוק יתר באוכל הוא ניסיון לוויסות עצמי ולתחושת שליטה בגוף. דרך האוכל האדם מבטא קשיים רגשיים ובין אישיים בהיעדר יכולת אחרת לבטא את כאבו הנפשי. עזרה ראשונה רגשית מלמדת אותנו כיצד להרחיב את יכולות ההתמודדות, הביטוי וההכלה שלנו.

בהרצאה נלמד: מה מתרחש במוח ובמערכת העצבים האוטונומית בזמן הצפה רגשית, חרדה או טראומה, כיצד לזהות ולשחרר סימנים של עוררות יתר, שפת התחושות והבנת חשיבותה בשחרור מערכת העצבים, כיצד לחזור לאיזון בכל מקום ובכל זמן, משאבים - מה הם, מה המשמעות שלהם וכיצד להגביר את נוכחותם בחיינו.

 

 

9:00 - 9:30 התכנסות

 

9:30 - 11:00 מבוא : הנפש והטיפול בה ברפואה הסינית

11:00 - 11:15 הפסקה


11:15 - 12:45 הפרעות אכילה, התבוננות מערב מזרח, אבחון וטיפול

12:45 - 13:30 הפסקה גדולה

13:30 עד 15:00  הפרעות אכילה, התבוננות מערב מזרח, אבחון וטיפול

15:00- 15:15 הפסקה

15:15 - 16:45 סדנה -  עזרה ראשונה רגשית - אילת א.ד.פ 

על המרצים :

טל בלו (M.A.O.M.),מטפל ומרצה ברפואה סינית מסורתית.
עסק ועוסק בטיפול ומחקר קליני בנושא הפרעות נפש, אי פריון אונקולוגיה ו- ITP במרכזים הרפואים: לב השרון, אסותא, ברזילי והדסה עין כרם.

מחבר הספר "דרך ללא הפרעה" הסתכלות על הנפש והטיפול בה ברפואה הסינית המסורתית.

 אילת א.ד.פ(MA),

מנהלת מקצועית, פסיכותרפיסטית ומנחת קבוצות מוסמכת בעלת תואר שני בפסיכולוגיה קלינית.

מטפלת בטראומה בעזרת החוויה הסומטית ובעזרת אי.אם.די.אר.

מנחת קבוצות קונסטלציה משפחתית, מדריכת מטפלים בעזרת הקונסטלציה, מנחת סדנאות עזרה ראשונה רגשית במסגרת עמותת ITI ישראל -המרכז לטיפול במתח חרדה וטראומה.

 

יום העיון יתקיים ביום שני 27.3.17

9.00-17.00

בית הצנחן רחוב רוקח 121, רמת גן.

מחיר הכנס 160 ש”ח, מחיר לחברי לשכה  80 ש”ח


 


                         לחץ/י להרשמה