טוּי-נַא, טוינא,עיסוי סיני

טוי-נא (טוּי-נַא)

 

 

המילה טוּי-נַא מורכבת מצירוף של שתי מילים סיניות: tui - לדחוף ו-na – לאחוז, דבר המרמז לנו על אופיו המניע של הטיפול, דחיפה ואחיזה של הגוף יוצרת טלטול ותגובה הממריצה זרימת דם וצ’י בכל הגוף. על המטפל להבין שמגע והטיפול בטוי-נא היא אומנות, על המטפל להיות אמן באבחון וטיפול, ככל שהמטפל יצבור ניסיון כך יבין וידע לבצע את הטיפול הנכון ביותר ומתאים ביותר למטופל.

 

אלו טכניקות פיזיותרפיה עתיקות שפותחו בסין לפני יותר מ-2700 שנה ועברו מדור לדור, ממטפל למטפל והמשיכו להתפתח עם צמיחת הידע וההבנה של איך פועלות המערכות בגוף האדם. מדובר בשיטת טיפול מאוד דינמית וקצבית.

 

לטוי-נא יש קצב. הטכניקות מוענקות כפולסים למטופל ומכניסות את כל הגוף לקצב ולתנועה וכך נוצרת זרימה של צ’י (אנרגיית החיים) ודם בכל הגוף. קצב הטיפול מותאם למטופל ונקבע בהתאם לפתולוגיות השונות, לדוגמא לאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה הטיפול יהיה יחסית איטי ועמוק ולעומת זאת לאנשים הסובלים מנוקשות עודפת בגוף, קצב הטיפול יהיה מהיר יותר ויתחיל בטכניקות קלות ובינוניות עד לריכוך הנוקשות.

 

חשוב לציין שהרבה מטופלים מגיעים עם דימוי לא נכון של הטיפול, לא מעט חושבים שמדובר בטיפול אגרסיבי במיוחד ולכן נרתעים, כאשר האמת היא שהטיפול נע החל מטכניקות רכות ועדינות מאוד וכלה בטכניקות עמוקות והדבר החשוב הוא ללמוד את רמת יכולת המטופל להכיל את עוצמת הטיפול כמוכן ללמד את המטופלים איך מתמודדים עם הנקודות החלשות והכואבות בגופם. לפי הרפואה הסינית איפה שיש כאב יש תקיעות והטוי-נא עובדת בדיוק על הזרמת דם וצ’י (אנרגיית החיים) במקומות התקועים על מנת להביא להקלה וריפוי הכאב.

 

מכיוון שמקור הטוי-נא הוא בטיפול ברפואה סינית, המטפל זקוק לידע נרחב ברפואה סינית כמו-גם לפתח יכולות מגע מדויקות על מנת לאתר את מערכת נק’ הדיקור, הלחיצה, נק’ רגישות, נק’ כאב ואזורים שבהם התנועה מוגבלת.

 

כמטפלים עלינו להכיר את המונחים והבעיות הפיזיולוגיות השונות בשמם ובאבחונם לפי הרפואה המערבית ולדעת לקרוא תוצאות בדיקות, כמוכן להכיר את עקרונות הטיפול ברפואה הסינית בהתאם לפתולוגיות השונות.

 

אם נתבונן מהצד על מטפל טוי-נא מיומן, ניתן יהיה להבחין בקשר בין הטכניקות השונות לבין אומניות לחימה או אפילו ריקוד, כל הטכניקות בטוי-נא מקורן בצ’י גונג (אומנות התנועה הסינית). עובדה זו מאפשרת למטפל לעבוד נכון תוך שמירה על גופו, יציבתו ויתרה מכך אפילו חיזוק הגוף. החשיבות הגדולה להטמעת הטכניקות היא מתוך הבנה שמטפל צריך להיות מסוגל לטפל במספר רב של מטופלים אך עם זאת עליו לדעת כיצד לשמור על גופו.

 

המאמר באדיבות אלי סלמון כהן 

*נערך ע"י אבי פלד

*תודה לניצן בנימין אורן על התיקון התחבירי